NR 32

Para Młoda, 1973

Akryl, płótno
60.00 x 50.00 cm

sygn. p.d.: Yrani 73

Cena wywoławcza: 2000 zł
Charakterystyczna dla sztuki latynoamerykańskiej praca jednej z najpopularniejszych artystek brazylijskiego nurtu sztuki naiwnej. Żywe kolory, światło i tematy z codziennego życia prostych ludzi przyniosły sukces. Jej prace, cenione w Brazylii, rzadko trafiają do Europy. Assina Yrani Calheiros (1945-2017) – brazylijska artystka urodziła się w Maceió i przyjechała do São Paulo w wieku 16 lat. Zaczęła malować pod koniec lat 60., uczestnicząc wraz z innymi artystami w istotnych ruchach kulturowych (Praça da República) i na targach sztuki Embu das Artes. Brała udział w licznych wystawach w Brazylii i za granicą.
Fran Marques, „Arte Nordeste Hoje", 1978; „Catalogo Naifs Braziliani", Mediolan 1976

„Catalog Arte Naif ", Galeria La Vogue, Paryż 1990; Galeria Max Fourny, Paryż 1990.