NR 47

Jan Kanty Gumowski (1983 - 1946)

Krynica, 1931

Litografia offsetowa
40.00 x 31.00 cm

Lit. Art. W. Główczewski Warszawa", lekkie zabrudzenia teki, karta tytułowa i wstęp, plansze w stanie bdb (brak jednej). Artysta nie zamieścił spisu prac. Wśród nich m.in. Deptak z Muszlą Koncertową, Park zdrojowy, Figura Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, Cerkiew w Tyliczu

Cena wywoławcza: 1200 zł
Teka litografii barwnych offsetowych, wydanych przez W. Główczewskiego, Warszawa 1931; wym. pl.: 400 x 310 mm; na wszystkich sygn. pł.: J. Gumowski i daty; na odwrociu każdej planszy opisy typograficzne
J. Żywicki, „Jana Gumowskiego motywy polskie", Lublin 2003, s. 214

Grońska M., „Grafika w książce, tece i albumie", Wrocław 1994, poz. 229

Jan Kanty Gumowski (1983 - 1946) -
Malarz, rysownik, grafik. Studiował w krakowskiej ASP u J. Mehoffera, K. Laszczki oraz we Włoszech 1911-12, w Monachium 1913-14, i w Paryżu. Malował portrety, pejzaże, a zwłaszcza zabytki architektoniczne. W latach 1915-1928 wydał kilka tek litograficznych z widokami zabytków architektury polskiej. W czasie I wojny światowej walczył w I Brygadzie...