NR 5
Paryski zaułek polskich artystów, 1893
Olej, płótno
54.00 x 46.00 cm
sygn. l.d.: Antoni Kamieński 1893
Cena wywoławcza:
2500 zł
Praca przedstawia paryskie podwórko przy avenue du Maine 14, gdzie na obok siebie mieszkali i tworzyli S. Wyspiański, J. Mehoffer, A. Szybalski i K. Laszczka. Po nagłym wyjeździe Wyspiańskiego z Paryża Laszczka zamieszkał w jego atelier. Kamieński i Laszczka w 1891 wspólnie uczęszczali do Académie Julian do klasy rzeźby prowadzonej przez Antoniego Mercie. Artyści utrzymywali ścisłe stosunki z polskim środowiskiem literacko-artystycznym, działającym w stolicy Francji (z Zenonem Przesmyckim, Władysławem Ślewińskim).
Artystycznym zapisem tych spotkań jest rysunek wykonany przez Antoniego Kamieńskiego w 1893 roku "Artyści", przedstawiający wnętrze pracowni z wizerunkami polskich artystów kręgu, zreprodukowany w "Tygodniku Ilustrowanym" w 1896 roku.
W MNW znajduje się portret Laszczki wykonany w 1892 przez Kamieńskiego.
STAN ZACHOWANIA
Na odwrocie podpis autora i pieczęć paryskiego składu materiałów artystycznych.
STAN ZACHOWANIA
Antoni Kamieński (1860 - 1933) -
Malarz, grafik, krytyk artystyczny. Urodził się w 1860 roku w Wilnie, zmarł w 1933 roku w Warszawie. W 1881 roku rozpoczął studia malarskie w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu w klasie B.P. Willewaldego. W 1891 roku udał się do Paryża gdzie przez dwa lata studiował w Akadémie Julian w klasie A. Mercié oraz uczył się malarstwa pod kierunkiem W. Bouguereau, B. Constanta ,...