NR 65

Franciszek Prochaska (1891 - 1972)

Drzewa w wąwozie, 1921

Akwaforta, sucha igła
23.00 x 16.50 cm

sygn. oł. p.d.: F. Prochaska 21, l.d. etat.

Cena wywoławcza: 400 zł *
Grafika stanowa kompozycji, powstałej najpewniej w czasie pobytu artysty w prowansalskim La Ciotat. Rzadkie.
Franciszek Prochaska (1891 - 1972) - Polski artysta malarz, grafik, przedstawiciel koloryzmu i typograf. Podpułkownik Wojska Polskiego, dyplomata. W 1914 wstąpił do Legionów Polskich, służył w II Brygadzie w 4 Pułku Piechoty. W 1918 został oficerem zawodowym. Związał się z Warszawą i Mazowszem. W swej twórczości chętnie powracał do wspomnień i motywów z czasów służby w Legionach. W 1962 przekazał kolekcję 235 prac muzeum...