NR 19

Mieczysław Wątorski

Książę Józef i Joachim Murat na Placu Zamkowym w Warszawie, 1965

Olej, płótno
80.00 x 90.00 cm

Cena wywoławcza: 2500 zł

Joachim Murat, właśc. Joachim-Napoléon Murat (1767-1815) – marszałek Francji, Wielki książę Bergu 1806–1808, król Neapolu 1808–1815. W 1800 roku poślubił najmłodszą siostrę Napoleona – Karolinę Bonaparte. Murat wsławił się jako dowódca kawalerii, jeden z najbardziej brawurowych marszałków napoleońskich. W 1804 był gubernatorem Paryża i został marszałkiem Francji, a w 1805, będąc dowódcą kawalerii Wielkiej Armii, miał swój udział m.in. w zwycięstwie pod Austerlitz. W 1806 pod Jeną-Auerstedt pokonał armię pruską, potem ścigał Prusaków i pod koniec listopada wkroczył triumfalnie do Warszawy, gdzie negocjował z księciem Józefem Poniatowskim objęcie przez niego przywództwa armii polskiej. Pozostał z nim od tego czasu zaprzyjaźniony, książę Józef podarował mu szablę Stefana Batorego.
Mieczysław Wątorski -