NR 55

Antoni Suchanek (1901 - 1982)

Kościół Franciszkanów, 1945

Autolitografia
52.00 x 35.00 cm

sygn.. płyty i sygn.. oł.

Cena wywoławcza: 100 zł
Grafika w oryginalnym pp pochodzi z teki „Ruiny Starej Warszawy", 1945.Teka wydana w Warszawie w nakładzie 300 egzemplarzy. Antoni Suchanek w latach 1917-22 studiował w krakowskiej ASP u J. Mehoffera i T. Axentowicza, a następnie w Bydgoszczy u L. Wyczółkowskiego. Od 1925 roku często przebywał w Orłowie, jednocześnie prowadząc pracownię w Warszawie. Był jednym z założycieli Koła Marynistów Polskich, a także przewodniczącym Sekcji Plastycznej Ligi Morskiej i Kolonialnej. W 1926 roku był współzałożycielem Związku Plastyków Pomorskich, a w 1937 r. ZZPAP w Gdyni. Blisko związany z warszawską Zachętą, gdzie od 1937 roku do wybuchu wojny był gospodarzem wystaw
Antoni Suchanek (1901 - 1982) - Polski malarz, marynista.
Zdolności plastyczne przejawiał od wczesnych lat młodości. W związku z czym odebrał wykształcenie w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Był uczniem Józefa Mehoffera i Leona Wyczółkowskiego.