NR 14

Stanisław Górski (1887 - 1955)

Pejzaż I (podgórska wioska), 1926

Olej, tektura
20.00 x 30.00 cm

sygn. l. d.: St. Górski

Cena wywoławcza: 2000 zł *

PROWENIENCJA
Obraz ze zbiorów dra Ryszarda Rudzińskiego.Dr Ryszard Jerzy Rudziński urodził się 28 września 1930 roku w Wilnie. Ojciec Antoni był prawnikiem, matka Józefa nauczycielką szkół wileńskich. Dzieciństwo i wczesną młodość Ryszard spędził w Wilnie i okolicach Szumska w okręgu wileńskim. Po wojnie cała rodzina została zmuszona do opuszczenia stron ojczystych. Te kilkanaście lat spędzonych na Wileńszczyźnie na zawsze już zaważyły na tożsamości Ryszarda. Zamieszał z rodzicami w Krakowie. Kontynuował naukę w liceum, angażując się w ruch harcerski. Wtedy odkrył w sobie pasję kolekcjonerską i podróżowania, jak też powołanie do niesienia pomocy osobom w potrzebie. Konsekwencją tego były ukończone w 1956 roku studia na Wydziale Medycznym UJ. Wraz z Anną Barbarą z domu Kozieł, poznaną podczas wspólnych studiów medycznych, założyli rodzinę. Doczekali się i wychowali trzech synów. Dr Ryszard Rudziński intensywnie pracując zawodowo, znajdował czas i coraz głębiej rozwijał pasję kolekcjonerską (nad biurkiem miał wykaligrafowane: Nulla dies sine linea). Jego podróże po Europie, Bliskim Wschodzie, Azji, Afryce, Ameryce Pn były kontynuacją młodzieńczych wypraw w Beskidy, Tatry, czy też spływów kajakowych po polskich rzekach i jeziorach mazurskich. Ryszard Rudziński był głęboko zaangażowany w działalność Rodzin Katyńskich. Jedną z ofiar tej zbrodni był Franciszek Kozieł ojciec Anny. Dr Rudziński działał też w Związku Sybiraków a w latach osiemdziesiątych był wiceprezesem krakowskiego oddziału Klubu Inteligencji Katolickiej. Należał do Zakonu Rycerskiego i Szpitalniczego św. Łazarza z Jerozolimy. Zmarł 31 maja 2021. Jest pochowany na cmentarzu parafialnym w Tyńcu.
STAN ZACHOWANIA
Na odwrocie nalepka ZPAP w Krakowie z opisem pracy datowana na 9 IV 1926.
PROWENIENCJA
STAN ZACHOWANIA
Stanisław Górski (1887 - 1955) -
Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w 1909-14 u Józefa Pankiewicza, a w latach 1916-17 u Teodora Axentowicza. Wystawiał m.in. w TZSP w Warszawie. Malował sceny rodzajowe, portrety, pejzaże i studia portretowe górali. Po skończeniu Szkoły Przemysłowej w Krakowie (1908) studiował w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych u Józefa Pankiewicza (w...