NR 24

Kajetan Wincenty Kielisiński (1808 - 1849)

Album W. Kielisińskiego nakładem J. K. Zupańskiego w Poznaniu, 1853

Akwaforta

Cena wywoławcza: 18000 zł

Kompletna edycja graficznego dorobku Kajetana Wincentego Kielisińskiego.

• Album. Poznań 1853. Nakładem Księgarni Jana Konstantego Żupańskiego, Litografia i druk M. Jaroczyńskiego w Poznaniu; 4o, s. nlb 64, tabl. ryc. 28 (223 akwaforty); zachowane okładki broszurowe.

• Poszyt dodatkowy. Poznań 1855. Nakładem Księgarni J. K. Żupańskiego, 4o tabl. ryc. 9 (21 akwafort), zachowana przednia okładka broszurowa.

Akwaforty datowane na lata 1836-1843, w większości nie były publikowane za życia artysty. Dopiero księgarz poznański Jan Konstanty Żupański wydał je w formie albumu. Na jednej planszy odbito od 4 do 23 akwafort dzieląc je według tematów. Całość poprzedzono wstępem poświęconym twórczości grafika oraz frontispisem wykonanym w akwaforcie przez Mariana Jaroczyńskiego (1819-1901), ucznia i przyjaciela Kielisińskiego. W dwa lata później Żupański wydał „Poszyt dodatkowy", uzupełniający poprzednie wydawnictwo.

Kielisiński, uczeń Jana Feliksa Piwarskiego. był mistrzem małych form, nawiązując do spuścizny Norblina i jego środowiska. Akwaforty Kielisińskiego, przedstawiają charakterystyczne typy ludowe z różnych stron Polski, m.in. Stryja, Sambora, Sokala, Gorlic, Tarnowa, Pińczowa, Śląska, Poznania. Artysta uchwycił scenki rodzajowe z Krakowa, Warszawy, Lwowa, Poznania – przekupniów, żebraków, mieszczan. Druga duża grupa prac to dokumentacja zabytków przeszłości – artysta ukazał m.in. Trembowlę, Medykę, Kraków, Pińczów, Krzyżtopór, Warszawę, Jabłonnę. Kielisiński sporządzał również wizerunki monet oraz pieczęci, a także portrety (w tym autoportret), przedstawienia postaci w strojach historycznych oraz wizerunki ważniejszych zabytków (m.in. rzeźb z nagrobków królewskich na Wawelu).

Ogólnie ładny egzemplarz z czystymi tablicami. Efektowna, dawna oprawa płócienna (w jednym woluminie). Komplet. Rzadkość!
STAN ZACHOWANIA
zaplamienia i ubytki okładek broszurowych, jedna tablica z podklejeniem i ubytkiem marginesu.

STAN ZACHOWANIA
Kajetan Wincenty Kielisiński (1808 - 1849) - Kielisiński Kajetan Wincenty (1808-49): rysownik, sztycharz, bibliotekarz, jeden z najlepszych grafików polskich XIX w.; studiował na Wydziale Sztuk Pięknych UW (u J.F. Piwarskiego); pracował w Krakowie, Medyce (jako kustosz zbiorów J.G. Pawlikowskiego) i Kórniku (bibliotekarz T. Działyńskiego; jest autorem pierwszych katalogów biblioteki kórnickiej), odbywał liczne podróże po...