NR 27

Stanisław Wyspiański (1869 - 1907)

Parapet okna tylnego w krakowskim kościele Świętego Krzyża

Piórko, bibuła
12.00 x 14.00 cm

datowany 11 IX [18]96, autorski opis i pomiary.

Cena wywoławcza: 3600 zł

Wyspiański pisał w 1897 o pracach konserwatorskich: „Po całodziennem rysowaniu miło tam było pod wieczór, o zmroku, gdy już cień jesienny szybko ogarniał wnętrze gmachu, siedzieć na tych wyżynach, pod sklepieniem na barokowym jakimś odwiecznym fotelu, i patrzeć jak na rozpięte baldachy cudnego sklepienia biły łuny z żarów koksowego pieca, rozświetlając strojną koronkę splotów włoskiej mody".
Stanisław Wyspiański (1869 - 1907) - Malarz, i dramatopisarz.W Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie studiował pod kierunkiem F. Cynka i W. Łuszczkiewicza. JEden z najważniejszych artystów okresu Młodej Polski.