NR 54

Helmut Newton (Helmut Neustädter)

Hollywood, Paris, 1976

Litografia offsetowa
27.00 x 40.50 cm

sygn. oł.: H. Newton; na odwrocie faksymilowy opis autorski i datowanie.

Cena wywoławcza: 4000 zł *

Plansza z teki „Helmut Newton, special collection, 24 photo", opublikowanej w 1979 przez nowojorskie wydawnictwo Congreve Pub. Co.; dys­trybucja Simon and Schuster. Newton Helmut (1920-2004), fotograf australijski, pochodzenia niemieckiego; od lat 60. jeden z najwybitniejszych świat. fotografów mody; 1936–38 terminował fotografię mody w Berlinie; 1938–40 reporter w Singapurze; 1940 wyemigrował do Australii; 1956 zaczął fotografowaćdla „Vogue'a"; w 1957 zamieszkał w Paryżu, a od 1981 dzieli swój czas na pobyt w Monte Carlo i Los Angeles; fotografował dla najważniejszych pism związanych z modą i pop-kulturą, m.in. „Jardin des Modes", „Elle", „Queen", „Playboy", „Marie-Claire", „Stern" i „Vogue"; 1975 odbyła się pierwsza indywidualna wystawa fotografii Newtona w Paryżu; jego styl opiera się na wyrafinowanej erotyce i podkreślaniu seksualności kobiecego ciała.
Helmut Newton (Helmut Neustädter) -
Niemiecko-australijski fotograf mody. Zasłynął przede wszystkim z kobiecych aktów.

Urodził się w Berlinie w Niemczech. Jego ojciec był Żydem, a matka Amerykanką. Uczęszczał do Werner von Trotschke Gymnasium i American School w Berlinie. Interesując się fotografią od najmłodszych lat, pracował dla...