NR 10

Zygmunt Woźnowski (ur. 1925)

Pomarańczowe miasto, lata 70. XX w.

Olej, płótno
10.50 x 10.50 cm

Nie sygn.

Cena wywoławcza: 4200 zł
Artysta, absolwent krakowskiej ASP, później członek „Grupy Wrocławskiej”, w latach 1952 - 1981 związany był dydaktycznie z Zespołem Szkół Plastycznych we Wrocawiu. W „Przeglądzie Artystycznym” z 1963 czytamy o obrazach Zygmunta Woźnowskiego: „Z. Woźnowski tworzy coraz to nowe układy z form jakichś owadów, lawr i mrówek. Gromadzi je, rozrzuca, wpisuje w siebie (...). Obrazy jego utkane najczęściej w ciepłej spłowiałej lub natężającej się gamie barwnej przypominają stare kobierce Wschodu lub emalie średniowieczne”. Artysta często przedstawiał na swoich monumentalnych płótnach apokaliptyczne wizje, w których kosmiczna siła unicestwia zdobycze europejskiej cywilizacji.
PROWENIENCJA
Obraz ze zbiorów rodzinnych.
STAN ZACHOWANIA
Po konserwacji, naciągnięty na nowy blejtram.
PROWENIENCJA
Obraz ze zbiorów rodzinnych.
STAN ZACHOWANIA
Zygmunt Woźnowski (ur. 1925) -
Malarz, studiował na Wydziale Konserwacji Zabytków w krakowskiej ASP, gdzie obronił dyplom w 1953 r; w pracowni Jerzego Fedkowicza; członek „Grupy Wrocławskiej” (zał. 1961 we Wrocławiu), w latach 1952 - 1981 związany był dydaktycznie z Zespołem Szkół Plastycznych we Wrocławiu.